#40 Kim jesteś? cz.2

 Witajcie ♥

Jakiś czas temu napisałam wpis pt. Kim jesteś? (<- kliknij w link, aby przeczytać wpis!) Dziś chciałam dokończyć ten temat i napisać, dlaczego uważam, ze to ważne, aby dać sobie przestrzeń do poznania samego siebie i poświęcić na to czas. Jakie korzyści daje to nam w danych obszarach życia, jak może nam to pomoc w podejmowaniu decyzji oraz jak wpływa to nasze samopoczucie, poczucie własnej wartości i poziom szczęścia. Zapraszam! ♥

instagram: alka_positive ♥

Poprzedni wpis zakończyłam wymienieniem kilku wartości, m.in. miłość, zdrowie, pasja, rozwój osobisty, stabilność, wdzięczność , szczerość, szacunek, rodzina, przyjaźń, opiekuńczość, empatia, itp., itd. Na podstawie tych wartości kreuje swoja rzeczywistość. Jeśli zdrowie jest dla mnie ważne - dbam o nie. Jeśli miłość jest dla mnie ważna, robię wszystko, aby podtrzymać jej płomień. Jeśli rozwój osobisty jest dla mnie ważny to nie stoję w miejscu tylko rozwijam się i codziennie stawiam kroki do lepszej wersji mojej rzeczywistości. Tak samo wdzięczność - jeśli nie potrafimy być wdzięczni za to, co już mamy, to nigdy nie będziemy na prawdę szczęśliwi i żyli pełnią życia. Dlatego tez warto zastanowić się, co jest dla nas na prawdę ważne i wybrać kilka priorytetów.
 Weźmy pod lupę luksus. W dzisiejszych czasach prawie każdy chciałby żyć w luksusie. Jednak, zastanówmy się, czy luksus jest dla nas ważniejszy niż np. zdrowie. Możesz mieć na koncie miliony, ale jeśli zachorujesz na chorobę nowotworowa, no cóż... Pieniądze wtedy nagle nie są najważniejsze, a wielkość domu i marka  samochodu nagle tracą na wartości. Nagle zaczynamy doceniać "zwykły" dobrobyt. Wiedz, ze ludzie na łożu śmierci przede wszystkim żałują faktu, ze nie mieli odwagi, aby pozostać wiernym sobie i swoim wartościom. Ze za długo żyli według narzuconych standardów i wytycznych, ze za bardzo martwili się tym, co inni powiedzą/pomyślą. Dużo ludzi żałuje, ze nie podążało za głosem serca i nie robili tego, o czym na prawdę marzyli, lub żałują tez, ze za dużo pracowali, a za mało czasu spędzali z bliskimi. 
Czas ucieka, zegar tyka. Nikt nie zna dnia ani godziny. Nie warto dlatego marnować czasu na zamartwianie się opinia innych, na życie według tego, co wypada. Warto zastanowić się, kim jesteśmy, w co wierzymy, czego pragniemy, co jest dla nas ważne. Gdy to wszystko będzie dla Ciebie tak jasne jak słońce, nie będziesz zastanawiać się latami, czy spróbować iść na te studia czy nie, a później żałować, ze nie spróbowałeś. Jeśli będziesz żył, tak jak sam tego chcesz, a nie tak jak ktoś Ci mówi, ze masz żyć - będziesz dużo szczęśliwszy ze samym sobą, a przez to Twoje relacje osobiste również będą lepsze. Jak możesz być szczęśliwy z kimś, jeśli nie jesteś szczęśliwy z samym sobą? Gdy wiesz, jakie są Twoje granice, nie dasz sobą pomiatać i powiesz NIE, zamiast kolejny raz zgadzać się na cos wbrew własnej woli, a stawianie zdrowych granic podniesie Twoje poczucie własnej wartości. Tak właśnie wpływa na nasze życie samoświadomość. Poprawa jakości życia, obniżony poziom stresu, lepsze zasypianie i lepsza koncentracja. Pomaga łatwiej podejmować decyzje, pomaga lepiej panować nad emocjami oraz zwiększa nasza empatie. 
 Żyjemy w trudnych czasach, przez co czasami trudno jest dostrzegać małe rzeczy i ich wartość, a także doceniać je i cieszyć się chwila...♥

PS. PRZYPOMINAM O MOIM ROZDANIU (KLIK)!
XX, K. ♥


Komentarze

 1. Bardzo mądrze napisane, w punkt. Ludzie żyją, jakby wszystko co najlepsze, miało ich dopiero spotkać. Nie potrafią cieszyć się chwilą, nie doceniają tego co mają, nie odczuwają wdzięczności. I czym jest tak naprawdę luksus? Życie uczy, że Ci co mówią, że go mają albo robią wrażenie, że go mają - wcale nie są szczęśliwsi... Trzeba kreować sobie wdzięczność, miłość i szczęście. I wtedy naprawdę jest dużo łatwiej :) Wtedy nawet trudno nazwać nasze czasy ciężkimi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie, czym tak na prawdę jest luksus? Dla jednego luksusem będzie to, że ma dach nad głową, jeśli przez większość życia był bezdomny. Dla innego będzie to dopiero luksus, jak będzie miał wille z basenem, do tego garaż z samochodami do koloru, do wyboru, a inny będzie miał jeszcze inne wyobrażenie. Luksus to dla każdego co innego :)
   Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za odwiedziny ❤️

   Usuń
 2. Dużo prawdy tym jest, ale wolałabym chorować będąc milionerką niż w niedostatku. Nie ma możliwości kupić potrzebne leki, zrobić niezbędnych badań... Widziałam jak umierał mój szwagier, nic mu nie brakowało. Ja mogę zapomnieć o takim umieraniu póki co, do tego muszę patrzeć jak powoli koty będą odchodzić, bo nie stać na weta. Komu niewygodny luksus, chętnie się zamienię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu masz rację. Dobrobyt powinien być naturalnym stanem rzeczy, to straszne, ile ludzi na świecie ma troski związane ze zdrowiem i pieniędzmi.
   Miz tym luksusem i nie
   docenianiem jednak chodziło bardziej o to, że ludzie czasami mają już wszystko i nadal są nieszczęśliwi. Mają dach nad głową, jedzenia nie brakuje, jeżdżą na wakacje, stać ich na leki, badania, itp. Ale chcą więcej, więcej, więcej I biorą udział w wyścigu szczurów.
   Pozdrawiam Cię serdecznie I dziękuję za odwiedziny ❤️

   Usuń
 3. Pieniądze są w życiu ważne. Bez nich nie ma zdrowia. Wszak gdy możesz sobie pozwolić na wszystko, masz dobry nastrój, brak stresu, nie liczysz od pierwszego do pierwszego, to jest stres, który wprowadza nas w choroby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz absolutna rację, zgadzam się z tobą w 100 %. Postarajmy się jednak nie skupiac tylko na wspomnianych pieniądzach, bo w sumie nie o tym był post, a wszyscy bardzo przywiązali uwagę do tej krótkiej, aczkolwiek ważnej części wpisu.

   Usuń
 4. A mnie nigdy na luksusie nie zależało i wiem, że bardzo często niewiele może pomóc- nawet w chorobie. Mogę być biedna, ale szczęśliwa. Jak mam umrzeć, to i tak umrę. Tyle razy byłam na krawędzi, że inaczej na to patrzę. Ważne, by na "saszety", dla kotów było 🙃😅

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co komentarz to inna opinia, zgadzam się z powyższymi komentarzami, że bez pieniędzy to jednak sam stres, a stres prowadzi do chorób, jednak z drugiej strony zgadzam się również z toba - jak mam umrzeć to i tak umrę...
   Dziekuje za odwiedziny i komentarz ❤️

   Usuń
 5. To co piszesz, to stuprocentowa racja, docenianie małych rzeczy i spełnianie swoich marzeń sprawiają, że jesteśmy bardziej radośni, a radość to coś co pomaga w zdrowiu. Warto dbać o zdrowie nie tylko ciała, ale i duszy, karmiąc ją tymi wszystkimi wartościami, o których napisałaś na początku posta ❤

  OdpowiedzUsuń
 6. Luksus dla każdego może być czymś innym. Dla mnie pod tym pojęciem kryje się możliwość życia w zdrowiu, poświęcania sporej ilości czasu bliskim, nie rezygnowania z własnych pasji czy przekonań, a przy tym wszystkim brak większych problemów finansowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie, w punkt! Dla mnie np. luksusem jest, ze moge pojechac na wakacje za granice i wciaz zobaczyc sie z moja rodzina z Polski przynajmniej raz w roku♥ I nie chodzi tu o pieniadze, tylko o sam fakt :)

   Usuń
 7. Takie wpisy jak Twój są bardzo potrzebne!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądry wpis. Niby pieniądze nie są ważne, jednak bez nich w dzisiejszych czasach nie ma co chorować, bo nie będzie nas stać na leki. Zdrowie najważniejsze, ale kasa też jest ważna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam Cię ponownie 🤗

  Dziękuję serdecznie za ten wpis, który także ma pewną wartość, jeśli chodzi o nasze życie, relacje, jak i dokonanie samooceny. Ten wpis także dotyczy dziedziny, jaką jest psychologia. Budowanie poczucia własnej wartości jest bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o stan psychiczny na wskutek dokonania samooceny na nasz temat. Już od dzieciństwa powinna być budowana, a zbyt niskie poczucie własnej wartości jest niekorzystne w naszym życiu, jak i samopoczuciu psychicznym. Poczucie własnej wartości to nie tylko ocena naszych mocnych stron (samoświadomość), ale także samoakceptacja, autonomia w podejmowaniu własnych decyzji życiowych, cel w naszym życiu, asertywność i integralność. Warto, moim zdaniem osobistym, jest pisanie dziennika, gdzie nie tylko będziemy praktykować wdzięczność (za co jesteśmy w życiu wdzięczni), ale także o naszych emocjach, sytuacjach stresujących, czy też wydarzeniach, które spowodowały u nas złe samopoczucie lub o tym, co nam się w życiu dobrego przytrafiło, jakie wywołały emocje z tego powodu, ale także o naszej samoocenie, mocnych stron, talentów itp. Sam osobiście prowadzę taki własny dziennik i to bardzo mi pomaga.
  Umiejętność stawiania granic i asertywność to bardzo ważne umiejętności w naszym życiu. Nawet przygotowałem post nt. asertywności i bycia asertywnym, gdyż zauważyłem, że ludzie nadal mają duży problem z tym obszarem. Jednym z dysfunkcjonalną strategią radzenia sobie z różnymi sytuacjami, jest ciągłe zgadzanie się na wszystko, pomimo wbrew sobie oraz wywołanych negatywnych uczuciach z tym związane, co doprowadza także do wybuchu frustracji, czy złości. Umiejętność stawiania granic, to nie tylko powiedzenie w sposób kulturalny "NIE", ale także wypowiedzenie komunikatów z pozycji "JA", nie "TY" (Dobry komunikat: Źle się czuję z powodu..., zły komunikat z pozycji "TY": "Przez Ciebie źle się czuję, gdyż ..."). Umiejętność stawianie granic i asertywność także powinno być rozwijaną umiejętnością z dzieciństwa.
  Jedną dość ważną rzeczą, o której chciałbym na koniec podzielić się z czytelnikami Twojego bloga, jak i z Tobą to, że jeśli mamy problemy nie tylko ze stawianiem granic i asertywnością, ale także mamy lęk przed oceną innych osób, czy też ze schematami, które powielamy i nie służą nam w naszym życiu, w szczególności w naszym samopoczuciu psychicznym, a także mamy problem w budowaniu odpowiednich relacji rodzinnych/z partnerem/ką, to warto z tym udać się po pomoc do psychologa i/lub psychoterapeuty. Dzięki temu można popracować nad wieloma obszarami, z którymi borykamy się w naszym życiu.
  Ten temat postu był bardzo interesujący i dziękuję Tobie za to, że dzielisz się takimi postami, które mogą przyczynić do przemyśleń lub zmianom rzeczy, które nam nie służą w naszym życiu.

  Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę Tobie miłego oraz pozytywnego dnia 🖐👦💕
  Patryk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo za ten rozbudowany, ale jaki mądry komentarz! Cieszę się, że odniosłeś się do punktu psychologicznego, a nie tylko do fragmentu o pieniądzach. Asertywność to również mój problem. Dzielę się tutaj wpisami motywacyjnymi oraz radami, chociaż niektóre i mi ciężko wdrożyć w życie. Czekam na Twój wpis!
   Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego ❤️

   Usuń
  2. Witam Cię ponownie,

   Dziękuję serdecznie za poświęcenie czasu na napisanie odpowiedzi do mojego komentarza. Post nt. asertywności właśnie opublikowałem dzisiaj, więc zapraszam Cię do jego przeczytania. Zauważyłem, że w wielu komentarzach osoby odniosły się do pieniędzy. Moim zdaniem są one ważne, ale nie aż tak, jak inne wartości w naszym życiu, aczkolwiek rozumiem i akceptuję takie poglądy, lecz ich nie podzielam. To naturalne, że każdy człowiek ma własne wartości. To jest jak najbardziej ok 🙂👍

   Również Cię pozdrawiam i życzę miłego oraz przesympatycznego dnia 🖐👦
   Patryk

   Usuń
  3. Twoje komentarze wnosza do mojego bloga dodatkowe wartosci, dlatego ciesze sie z Twoich odwiedzin. I nie ma za co dziekowac, dla mnie to sama przyjemnosc odpowiadac na komentarze czytelnikow! :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Za każdy pozostawiony komentarz dziękuje . ♥
Odpowiadam na Wasze komentarze . ♥
Z chęcią zaglądam na Wasze blogi . ♥
Nie toleruję SPAMU!
Pozdrawiam ciepło , Kasia . ♥

Zajrzyj na FB!

Instagram